SPONSORZY/PARTNERZY:

herosi25

herosi25

Poznaliśmy nazwiska herosów polskiego sportu!

Osiem kategorii i trzy wyróżnienia specjalne – w środowy wieczór 9 kwietnia wręczono nagrody drugiego w historii plebiscytu Herosi. Liczyły się nie tylko medale i mistrzowskie tytuły, ale przede wszystkim zwycięstwa nad przeciwnościami losu i granicami narzucanymi przez ludzki organizm. Sport w czystej postaci.

Za wybór nominowanych odpowiadała kapituła w składzie: Otylia Jędrzejczak (najlepsza polska pływaczka w historii, prezes Polskiego Związku Pływackiego), Joanna Jóźwik (znakomita lekkoatletka i specjalistka w biegu na 800 metrów), Natalia Partyka (multimedalistka igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw Europy), Robert Korzeniowski (legenda chodu sportowego), Adam Małysz (wybitny skoczek narciarski i prezes Polskiego Związku Narciarskiego), Sebastian Świderski (utytułowany polski siatkarz, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej), Paweł Kapusta (redaktor naczelny WP), Dawid Góra (szef redakcji WP SportoweFakty) oraz Michał Rutkowski (dyrektor Biura Sponsoringu Sportowego Orlenu).

Na zwycięzców głosowali czytelnicy w dwutygodniowym głosowaniu na stronie herosi.wp.pl.

Nagrody wręczali: Agata Pniewska, Beata Stelmach, Dawid Góra, Agnieszka Kobus-Zawojska, Michał Rutkowski, Robert Korzeniowski, Joanna Jóźwik, Anna Kiełbasińska, Mariusz Czerkawski, Adam Kszczot oraz Paweł Kapusta.

Poniżej lista zwycięzców:

Heros: Paweł Zatorski

Serce: Zofia ZborowskaAndrzej Wrona

Osobowość: Tomasz Fornal

Talent: Julia Szeremeta

Pasjonat: Bartosz Łastowski

Wyczyn: Reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn

Mentor: Nikola Grbić

Inspiracja: Katarzyna Adamus

Nagrodę specjalną Orlenu "Energia jutra" otrzymały laskarki reprezentacji Polski.

Piękne chwile

Wyjątkową atmosferę gali nadały dwie pozostałe nagrody specjalne. Pierwszą, pośmiertnie, przyznano Michałowi Dąbrowskiemu. Paraszermierz znakomicie spisał się na igrzyskach paralimpijskich Paryż 2024. Z Francji przywiózł dwa medale: srebro w rywalizacji szpadzistów i brąz w zmaganiach szablistów mimo że nieustannie stawiał czoła także chorobie nowotworowej.

Drugą, również pośmiertnie, przyznano Damianowi Jędrzejewskiemu, trenerowi młodej drużyny Alitu Ożarów. Kiedy bus, którym podróżowała cała drużyna zjeżdżał z drogi, ten w ostatniej chwili chwycił za kierownicę. Zespół nie uniknął wypadku, ale dzięki postawie trenera, zawodnikom nic się nie stało. Kierowca i sam Jędrzejewski nie mieli szczęścia. Pierwszy zginął na miejscu. Trener zmarł w szpitalu.

Komentator na sali

Galę prowadził Damian Michałowski. Laudację dla zwycięzców, z komentatorską swadą, odczytywał Michał Korościel. Komentator znajdował się na sali, w specjalnie przygotowanym na tę okazję stanowisku. Przed galą z tego miejsca poprowadził studio plebiscytowe z zaproszonymi gośćmi.

Sportowy wieczór w sali hotelu Sheraton Grand ciepłymi brzmieniami uświetnił Rubens, który wykonał m.in. swój hit "Wszystko OK".

Z okazji drugiej edycji plebiscytu Herosi wydano też specjalny album z niezwykłymi sesjami fotograficznymi. Znalazły się w nim sesje i inspirujące wypowiedzi m.in. Mai Włoszczowskiej, Natalii Bukowieckiej, Aleksandry Jareckiej, Aleksandry Mirosław czy Pawła Zatorskiego.

Partnerzy plebiscytu: sponsor strategiczny Orlen, sponsor 4F, partner strategiczny Totalizator Sportowy, sponsor PGE Polska Grupa Energetyczna.

Partnerzy medialni: Pilot WP, Sport Biznes Polska, Rzeczpospolita, Braughman Group Media.

Partner merytoryczny: Fundacja "Wybiegaj w przyszłość".

Zwycięzcy w kategoriach

Zwycięzca w kategorii Heros

Paweł Zatorski

Siatkarz

Libero polskiej kadry siatkarzy, srebrny medalista igrzysk olimpijskich. Mimo zmiażdżonego nerwu z bólem i niesprawną ręką grał do końca igrzysk olimpijskich, wspierając kolegów z drużyny. Symbol heroizmu w walce o najwyższe cele.

To także wielokrotny mistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski i triumfator Ligi Mistrzów. Najlepszy libero mistrzostw świata i Europy, MVP i najlepszy libero turnieju finałowego Ligi Narodów.

Zwycięzca w kategorii Największe serce

Andrzej Wrona i Zofia Zborowska

Przyjaciele fundacji „Herosi”

Andrzej Wrona jest wolontariuszem fundacji "Herosi". Odwiedza pacjentów na oddziale onkologii, spotyka się z podopiecznymi, organizuje zbiórki pieniędzy dla fundacji. Para wspiera fundację finansowo. Małżeństwo wykorzystuje swoje media społecznościowe, aby nagłaśniać ważne tematy społeczne. Zofia Zborowska była ambasadorką stowarzyszenia „Otwarte klatki”.

Zwycięzca w kategorii Osobowość

Tomasz Fornal

Siatkarz

Gigantyczny temperament i dobry duch polskiej siatkówki nie tylko na parkiecie. Potrafi skutecznie zagrzewać drużynę do walki w najtrudniejszych momentach. Jego przemowy do kolegów w przerwach meczów przeszły do historii. Jest ulubieńcem kibiców. Jego instagramowy profil śledzi ponad pół miliona fanów.

W swoim CV ma m.in. wicemistrzostwo olimpijskie, wicemistrzostwo świata, mistrzostwo Europy oraz tytuł MVP PlusLigi.

Zwycięzca w kategorii Talent

Julia Szeremeta

Bokserka

Wicemistrzyni olimpijska, 21-letnia nadzieja na odrodzenie boksu olimpijskiego w Polsce. Wszystko w jej rękach. Kibice znów zaczynają tłumnie kupować bilety na walki bokserskie – wszystko po to, aby zobaczyć w akcji młodą pięściarkę, która w przepięknym stylu zdobyła olimpijskie srebro. Jeszcze przed igrzyskami w Paryżu deklarowała przywiezienie trofeum. Jak powiedziała, tak zrobiła!

Zwycięzca w kategorii Pasjonat

Bartosz Łastowski

Ampfutbolista

Messi z Polski, którym zachwycali się Argentyńczycy. Reprezentant kraju w ampfutbolu, przebiegł półmaraton w nieco ponad dwie godziny.

- Od małego nie potrafiłem usiedzieć w miejscu. Wchodziłem na drzewa, skakałem ze snopka siana. Albo kilku snopków. Dobrze, że rodzice tego nie widzieli. Lubiłem być w ruchu, ale chciałem też pokazać rówieśnikom, że nie jestem gorszy, bo mam krótszą nogę. Gdy ktoś oferował mi pomoc, odmawiałem. Nawet jeżeli faktycznie by się przydała. Ale nie - mój charakter nie pozwalał okazać słabości – mówił w rozmowie z WP SportoweFakty.

Zwycięzca w kategorii Wyczyn

Reprezetancja Polski siatkarzy

Siatkarze

Rok 2023 był pokazem siły podopiecznych Nikoli Grbicia. Reprezentacja Polski siatkarzy najpierw triumfowała w Lidze Narodów a następnie w mistrzostwach Europy. Jakby tego było mało, w 2024 r. Polacy wywalczyli wicemistrzostwo olimpijskie. Siatkarze są marką i towarem ekspertowym polskiego sportu od lat. Nic nie wskazuje na to, żeby ten piękny trend miał się odwrócić.

Zwycięzca w kategorii Mentor

Nikola Grbić

Trener siatkarski

Po znakomitej karierze rozgrywającego postanowił spróbować sił jako trener. Szybko okazało się, że w tej roli spisuje się równie dobrze. Świadczą o tym sukcesy odniesione z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, ale przede wszystkim z reprezentacją Polski. Dla zawodników jest wzorem do naśladowania, ale też spoiwem drużyny. Szczególnie po fenomenalnym srebrnym medalu igrzysk olimpijskich.

- Nie ma potrzeby, byśmy zbaczali z kursu, bo to nie pomoże nam w pozostaniu na wysokim poziomie. Ważne jest, byśmy pozostali na ziemi i nie wywyższali się. Nie możemy myśleć, że jesteśmy najlepsi na świecie, bo finał pokazał, że nie jesteśmy. Dzięki temu… istnieje przestrzeń do poprawy - mówił po igrzyskach w WP SportowychFaktach Nikola Grbić.

Zwycięzca w kategorii Inspiracja

Katarzyna Adamus

Nauczycielka

Trenerka siatkówki, mentorka najmłodszych adeptów tego sportu.