Rafał Sonik - wybitny w swojej dziedzinie
Rafał Sonik to jeden z najwybitniejszych polskich quadowców. Rozpoczął swoją karierę w rajdach na czterech kołach pod koniec lat 90., lecz prawdziwą rozpoznawalność zdobył w XXI wieku. Nie złamały go potworne kontuzje, a swoim doświadczeniem chętnie dzieli się z innymi.
W 2009 roku - jako pierwszy Polak - zadebiutował w kategorii quadów w rajdzie Dakar. Prestiżową imprezę zakończył na najniższym stopniu podium.
W 2011 roku, w swoim trzecim starcie w Rajdzie Dakar, Sonik złamał rękę już podczas pierwszego dnia rywalizacji. Konsekwencje dachowania wykluczyły go z rajdów na rok.
Pięć razy ukończył Rajd Dakar w czołowej trójce, a historyczne osiągnięcie, czyli zwycięstwo, wywalczył w 2015 roku. Kluczowa wówczas okazała się wygrana na czwartym etapie, po której Polak wyszedł na prowadzenie. Łącznie był najlepszy w dwóch etapach, a to wystarczyło do końcowego triumfu.
Jego kariera to pasmo wzlotów - pod względem osiąganych wyników - i upadków - ze względu na poważne kłopoty zdrowotne. W 2018 roku, także na Dakarze, doznał zmiażdżeniowego złamania kości strzałkowej i piszczelowej w stawie kolanowym.
Ale nawet taki uraz go nie pokonał. W 2020 roku Sonik po raz piąty zakończył Dakar w TOP 3 klasyfikacji generalnej. Poza tym na liście swoich sukcesów ma też dziewięć Pucharów Świata FIM czy pięć tytułów mistrzostw Polski w rajdach enduro. Jak zapowiada, ostatniego słowa, przynajmniej w Dakarze, jeszcze nie powiedział.
Sonik jest nie tylko sportowcem, ale także biznesmenem i filantropem. Często angażuje się w akcje społeczne, aby nieść pomoc potrzebującym. Od ponad dwóch dekad wspiera Stowarzyszenie Siemacha, nie tylko finansowo, ale i organizacyjnie. Bierze aktywny udział w organizacji turystycznego rajdu na Turbacz, z którego dochód jest przekazywany podopiecznym stowarzyszenia. Niedawno był jednym z ambasadorów akcji "Wielka Wyprawa Maluchów", organizowanej, aby pomóc dzieciom poszkodowanym w wypadkach drogowych.
Jak czytamy na jego stronie internetowej - "jest przedsiębiorcą, który kocha pracować z ludźmi i dla ludzi". To właśnie m.in. dlatego jest prezesem Stowarzyszenia Czysta Polska, które co roku organizuje akcję sprzątania gór pod hasłem "Czyste Tatry".
Historia Rafała Sonika w rajdach jest opowieścią o niezłomności, determinacji i nieustannej walce z przeciwnościami losu. Liczne urazy, element wpisany w sporty motorowe, nie stanowią dla niego przeszkody, a są okazją do hartowania charakteru. W swoim ciele ma 28 śrub, a mimo to nadal zostawia za plecami znacznie młodszych rywali. Także w działalności społecznej.