Nieoceniona. Monika Pyrek skarbem polskiego sportu

Monika Pyrek jest jedną z najlepszych lekkoatletek w historii polskiego sportu. Jednak chyba jeszcze większe uznanie niż jej wielkie wyniki sportowe budzi to, co robi po zakończeniu sportowej kariery. Dla polskiego sportu jest nieoceniona.

Monika Pyrek zakończyła karierę z trzema medalami mistrzostw świata na otwartym stadionie, dwoma krążkami wywalczonymi na halowych mistrzostwach świata i trzema medalami mistrzostw Europy. Była też czwarta, piąta i siódma na igrzyskach olimpijskich, ponadto 68-krotnie (!) poprawiała rekord Polski w skoku o tyczce.

Bez wątpienia jest jedną z najlepszych lekkoatletek w historii polskiego sportu.

Jednak chyba jeszcze większe uznanie niż jej wielkie wyniki sportowe budzi to, co robi po zakończeniu sportowej kariery.

Od kilkunastu lat Monika Pyrek robi mnóstwo w temacie zachęcania najmłodszych do aktywności fizycznej i pomocy utalentowanym sportowcom w rozwoju kariery. To jej fundacja miała wielki wpływ na karierę postaci, które dziś są gwiazdami polskiego sportu - Adrianna Sułek-Schubert, Pia Skrzyszowska czy Aleksandra Mirosław.

Nie było wątpliwości, że swoimi działaniami Monika Pyrek zasłużyła na nominację w kategorii "SERCE" w pierwszej edycji plebiscytu Wirtualnej Polski HEROSI.

Liczba akcji robi wrażenie

"Alternatywne lekcje WF", "Monika Pyrek TOUR", "Monika Pyrek CAMP" - fundacja wybitnej polskiej lekkoatletki ma bardzo ważne miejsce na sportowej mapie Polski. Od lat projekty przyciągają tysiące najmłodszych, których w oryginalny sposób zachęca się do uprawiania sportu.

Alternatywne lekcje WF są częścią programu KINDER Joy of moving realizowanego przez Ferrero w ponad dwudziestu krajach na świecie, w tym od 2007 roku również w Polsce. Uczniowie szkół podstawowych z klas od czwartej do ósmej uprawiają aktywność fizyczną korzystając z wielu nowoczesnych urządzeń.

- Właśnie dzisiaj zakończyliśmy kolejną, już siódmą edycję naszej akcji - mówi nam Monika Pyrek. - Zainteresowanie wciąż jest duże, mamy wysoką frekwencję. To dowód, że formuła się nie wyczerpuje. Wprawdzie po zakończeniu kariery nigdy bym nie pomyślała, że tyle trzeba będzie robić, żeby namówić dzieciaki do sportu, ale cieszę się, że mogę to robić - zaznacza.

Z każdą edycją przybywa chętnych, którzy mają możliwość trenowania z gwiazdami polskiego sportu. Z kolei cykle "Monika Pyrek TOUR" i "Monika Pyrek CAMP" to pierwsze warsztaty skoku o tyczce w Polsce, podczas których dzieci wykonują podstawowe elementy treningu tyczkarskiego.

Wielki wpływ na polski sport ma fundusz stypendialny "Skok w marzenia", którego celem jest wspieranie rozwoju karier sportowych młodych sportowców. Właśnie dzięki temu projektowi ogromną pomoc, w postaci fachowej opieki czy finansowania stypendiów, uzyskały na starcie swoich karier takie postaci jak Pia Skrzyszowska, Aleksandra Mirosław czy Adrianna Sułek-Schubert, dziś medalistki wielkich lekkoatletycznych imprez.

Pyrek: - Nabór przeprowadzamy w połowie roku, teraz realizujemy poprzednią edycję, w której stypendium otrzymało 10 sportowców. Bardzo się cieszę, że mamy partnera, fundację Pho3nix, bez niego byłoby nam bardzo trudno.

Nasza bohaterka nie ukrywa, że bardzo przeżywa starty swoich "wychowanków".

- Udało nam się pomóc już 60 sportowcom. Czujemy wszyscy takie ciepło od środka, gdy słyszymy od Ady Sułek czy Oli Mirosław, że bardzo im pomogliśmy w trudnym momencie życia. Pamiętajmy, że dla młodych sportowców takim czasem jest np. przejście z wieku juniora do seniora. Wtedy trzeba podejmować życiowe decyzje, a kontuzja może sprawić, że wypada się ze szkolenia i traci się finansowe wsparcie - mówi Wirtualnej Polsce założycielka fundacji.

To nie koniec, jest nowy projekt

W trakcie rozmowy z naszym portalem Monika Pyrek ujawnia, że jej fundacja ruszyła z jeszcze jednym projektem. Chodzi o prowadzenie kariery dwutorowej, czyli przygotowanie ich do życia i pracy po byciu czynnym sportowcem.

- Mamy projekt "Siła sportu", polegający na dwutorowości kariery. Chodzi o przygotowanie sportowców na życie po karierze. Jest mnóstwo historii sportowców, którzy po zakończeniu kariery nie mogą się odnaleźć - wyjaśnia.

- Naszym zadaniem jest uświadomienie i ukazanie ich kompetencji, o których nawet nie wiedzą, a one są bardzo przydatne w życiu zawodowym. Chcemy w trakcie konferencji uświadomić ich, jakie mają moce.

To nie koniec, bo coraz więcej można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej fundacji.

- Unowocześniamy naszą platformę sportowo-edukacyjną, w której można znaleźć instruktaże, gry planszowe, podcasty, bajki sportowe. Naprawdę, staramy się dotrzeć do najmłodszych z każdej strony.

Praca doceniona

Nie może dziwić, że za swoje działania była lekkoatletka jest doceniania. Podczas Gali Mistrzów Sportu w 2023 roku Pyrek wyróżniono ją w kategorii "Sport bez barier".

- Zupełnie się tego nie spodziewałam. Traktuję tę nagrodę nie tylko jako wyróżnienie mojej osoby, ale całej grupy osób, które tworzą fundację. Poczuliśmy się docenieni i dostaliśmy sporego kopniaka pozytywnej energii - przekonywała.

Wyróżnił ją także Polski Komitet Olimpijski, który jesienią 2022 roku przyznał jej nagrodę Fair Play.

- Jestem szczęśliwa, że po zakończeniu kariery sportowej nadal mogę aktywnie działać na rzecz promocji sportu. Nagroda Fair Play za całokształt kariery oraz działania, jakie prowadzę po jej zakończeniu to ogromne wyróżnienie, ale i motywacja do dalszego działania - cieszy się.

Monika Pyrek była gwiazdą polskiego sportu, dziś jest jego skarbem. Na całe szczęście, przez wszystkich docenianym.