Czesław Lang - prekursor polskiego kolarstwa

Człowiek, który jako pierwszy Polak w historii został zawodowym kolarzem. Po zakończeniu kariery uczynił wszystko, aby rozsławić dyscyplinę w naszym kraju. Jest przede wszystkim ojcem wielkiego sukcesu Tour de Pologne, które od lat jest ważnym punktem kolarskiej rywalizacji na świecie.

Śmiało można powiedzieć, że Czesław Lang to prekursor polskiego kolarstwa. Pierwszy międzynarodowy sukces osiągnął w 1977 roku, kiedy wywalczył brązowy medal mistrzostw świata w San Cristobal w wyścigu drużynowym. W polskiej drużynie pojechali wówczas obok niego Tadeusz Mytnik, Stanisław Szozda i Mieczysław Nowicki.

Jedyny indywidualny sukces w narodowych barwach odniósł trzy lata później. Podczas igrzysk olimpijskich w 1980 roku (w Moskwie) zdobył srebro w wyścigu ze startu wspólnego. W tym samym roku wygrał również Tour de Pologne oraz włoski wyścig Settimana Ciclistica Lombarda. Dokonał tego jako zawodnik Legii Warszawa.

To otworzyło mu drogę do dalszej kariery. W 1982 roku został pierwszym w historii zawodowym polskim kolarzem. Stało się to faktem po dołączeniu do włoskiej drużyny Gis Gelati. W tamtym czasie był jednym z najlepszych polskich sportowców na arenie międzynarodowej i pokazywał, że potrafi walczyć z najlepszymi.

Po zakończeniu kariery pozostał przy kolarstwie. W 1993 roku został dyrektorem największego kolarskiego wyścigu w kraju. Był to początek czasów świetności tej rywalizacji, która szybko stała się wyścigiem zawodowym. Z roku na rok prestiż imprezy wzrastał, a wraz z nim popularność wśród czołowych zawodników świata. Ogromny wkład w te sukcesy ma działalność firmy Lang Team, którą zarządza były kolarz.

Lang wpłynął również na znaczne rozszerzenie touru. Przy okazji właściwego wyścigu są rozgrywane imprezy dodatkowe, m.in.: Tour de Pologne Amatorów czy Mini Tour de Pologne. Dodatkowo firma zarządzana przez byłego zawodnika organizuje Wyścig Narodów UCI Nations Cup U23 dla najlepszych młodych kolarzy z całego świata.

Jego liczne zasługi zostały docenione. Otrzymał odznaczenia narodowe, ale w 2017 roku został uhonorowany medalem Kalos Kagathosa, który jest przyznawany wybitnym zawodnikom, którzy odnieśli sukces również poza sportem. Doczekał się również własnej gwiazdy w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie. W 2023 roku został z kolei patronem szkoły podstawowej w Kołczygłowach, skąd pochodzi. Lang wziął udział w tych uroczystościach i osobiście odsłonił mural, na którym złożył swój podpis.

Choć Lang w przyszłym roku będzie obchodził 70. urodziny, wiek nie hamuje jego zapału. W dalszym ciągu bierze czynny udział w propagowaniu kolarstwa w naszym kraju, ale też zdrowego trybu życia. Uznawany jest za symbol profesjonalizmu, oddania pracy i walki o spełnianie marzeń.