Adam Bielecki - wielkie umiejętności i wielkie serce
Adam Bielecki to wybitna postać wśród światowych alpinistów i himalaistów. Swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczął w 1996 roku. Na przestrzeni lat wyrósł na jednego z najbardziej rozpoznawalnych Polaków w tej dziedzinie. Nie tylko ze względu na wyniki, ale przede wszystkim heroiczną postawę, kiedy ratował swoje koleżanki i kolegów po fachu.
Jego pasję i talent do wspinaczki można było dostrzec już w młodym wieku. W 2000 roku, mając zaledwie 17 lat, Bielecki dokonał samotnego wejścia w stylu alpejskim na Chan Tengri (7010 m n.p.m.), stając się najmłodszym człowiekiem na świecie, który tego dokonał.
Wśród wielu sukcesów do największych trzeba zaliczyć pierwszą zimową zdobycz takich ośmiotysięczników jak Gaszerbrum I w 2012 roku i Broad Peak w 2013 roku. To ogromny wkład w historię alpinizmu. Ponadto zdobył również Makalu w 2011 roku, K2 w 2012 roku i Gaszerbrum II w 2018 roku, demonstrując niezwykłe umiejętności i charakter.
Bielecki ma na swoim koncie niemal sto wspinaczkowych wejść w Tatrach i Alpach, zarówno zimą, jak i latem. Ponadto liderował licznym ekspedycjom w najbardziej wymagających górskich rejonach świata, na różnych kontynentach.
To człowiek wielkich umiejętności, ale i wielkiego serca. Niejednokrotnie brał udział w akcjach ratunkowych swoich kolegów i koleżanek, przedkładając życie innych nad swoje własne ambicje.
Tak było choćby podczas głośnej wyprawy na Nanga Parbat w 2018 roku. Bielecki, wraz z kolegami, przerwał Narodową Zimową na K2, aby pomóc Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Wraz z Denisem Urubką podjął nocną wspinaczkę, aby dotrzeć do Revol. Francuską alpinistkę udało się sprowadzić do obozu, natomiast dotarcie do Mackiewicza, głównie ze względu na ekstremalne warunki pogodowe, było niemożliwe.
Bielecki ma na koncie znacznie więcej takich historii, choć nie wszystkie odbiły się tak szerokim echem. W 2023 roku wraz z Mariuszem Hatalą nie zrealizowali celu, jakim było wytyczenie nowej drogi na północno-zachodniej ścianie Annapurny (8091 m n.p.m.), a i tak wrócili jako bohaterzy. Odnaleźli bowiem zaginionego hinduskiego himalaistę Anuraga Maloo.
W czerwcu 2019 został uhonorowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – "za wybitne zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie".